Die Maus e.V. Staatarchiv Bremen

Bremen Passenger Lists

A Project with the Bremen Chamber of Commerce and the Bremen Staatsarchiv
Handelskammer Bremen

Auswanderung > Passengerlists

Deutsch Deutsch
:: Database
 
Family name

help for search
exact match
case sensitive
Soundex
Shipnames
Days of departures
Destination harbours
Home towns
Group photos
 
:: Explanations
 
 
:: Statistics
 
 
:: More databases
 
 
:: Collaboration
 


This list consists of 13 sheets with 387 passengers!


Schiff:

      
Datum der Abfahrt:

06 Mai 1922
      
Archiv Ident.Nr.:

AIII15-06.05.1922_N
Kapitän:        Abfahrtshafen:Bremen
Unternehmer:Nordd. Lloyd, Bremen        Ankunftshafen:New York
Blatt 9
Trav.ClassNo.Family NameFirst name(s)SexAgeFam.StatusPlace of residenceNationalityState or provinceProfessionDestinationUS-StateRemarks
III. Klasse  7  Kerker  Otto  m  42  verh  Loehne  Deutsch  Westfalen  Gärtnergehilfe  New York  NY 
III. Klasse  8  Thal  Reinhard  m  14    Jena  Deutsch  Sachsen    Boston  MA 
III. Klasse  9  Weisn  Otto  m  23  led  Oberndorf  Deutsch  Sachsen-Altenburg  Kellner  Boston  MA 
III. Klasse  10  Cyriacks  Hermann  m  68  verh  Bremen  Deutsch  Bremen    Lankershim  CA 
III. Klasse  11  Reinke  Margarethe  w  17  led  Hamburg  Deutsch  Hamburg    New York  NY 
III. Klasse  12  Grossmann  Anna  w  33  verh  Nürnberg  Deutsch  Bayern    Pittsburgh  PA 
III. Klasse  13  Grossmann  Gertrud  w  3    Nürnberg  Deutsch  Bayern    Pittsburgh  PA 
III. Klasse  14  Eickenberg  Karl  m  31  verh  Rheydt  Deutsch  Rheinprovinz  Schlossergeselle  Paterson  NJ 
III. Klasse  15  Hohmann  Meta  w  21  led  Danzig  Deutsch  Danzig    Paterson  NJ 
III. Klasse  16  Hohmann  Hertha  w  20  led  Danzig  Deutsch  Danzig    Paterson  NJ 
III. Klasse  17  Wimel  Hermann  m  40  verh  Bassum  Deutsch  Hannover  Bäckergeselle  New York  NY 
III. Klasse  18  Guenther  Alois  m  26  led  München  Deutsch  Bayern  Gärtnergehilfe  New York  NY 
III. Klasse  19  Mros  Pauline  w  39  verh  Elberfeld  Deutsch  Rheinprovinz    Salt Lake  UT 
III. Klasse  20  Mros  Friedrich  m  17  led  Elberfeld  Deutsch  Rheinprovinz  Monteur  Salt Lake  UT 
III. Klasse  21  Mros  Pauline  w  13    Elberfeld  Deutsch  Rheinprovinz    Salt Lake  UT 
III. Klasse  22  Mros  Eduard  m  10    Elberfeld  Deutsch  Rheinprovinz    Salt Lake  UT 
III. Klasse  23  Santer  Anna  w  45  led  Landau  Deutsch  Württemberg  Dienstmädchen  New York  NY 
III. Klasse  24  Horst  Karl  m  59  verh  Kaiserslautern  Deutsch  Pfalz  Landmann Tagel.  Coshocton  OH 
III. Klasse  25  Horst  Margarethe  w  53  verh  Kaiserslautern  Deutsch  Pfalz    Coshocton  OH 
III. Klasse  26  Horst  Willy  m  20  led  Kaiserslautern  Deutsch  Pfalz  Landmann Tagel.  Coshocton  OH 
III. Klasse  27  Horst  Gustav  m  15    Kaiserslautern  Deutsch  Pfalz    Coshocton  OH 
III. Klasse  28  Voraber  Josef  m  26  verh  Hamborn  Deutsch  Westfalen  Dachdecker  Toledo  OH 
III. Klasse  29  Voraber  Anna  w  24  verh  Hamborn  Deutsch  Westfalen    Toledo  OH 
III. Klasse  30  Voraber  William  m  2    Hamborn  Deutsch  Westfalen    Toledo  OH 
III. Klasse  31  Ober  Karl  m  24  led  Bremen  Deutsch  Bremen  Tischlergeselle  Philadelphia  PA 
III. Klasse  32  Egner  Adolf  m  24  led  Aalen  Deutsch  Württemberg  Kellner  Hale Eddy  NY 
III. Klasse  33  Dietz  Rudolf  m  26  led  Zwickau  Deutsch  Sachsen  Bergmann  Detroit  MI 
III. Klasse  34  Kappler  Maria  w  21  led  Altenscheig  Deutsch  Württemberg  Dienstmädchen  New York  NY 
III. Klasse  35  Maier  Georg  m  18  led  Unterleiningen  Deutsch  Württemberg  Kaufmann Angestellter  Brooklyn  NY 
III. Klasse  36  Grunewald  Walter  m  38  verh  Berlin  Deutsch  Brandenburg  Schlossergeselle  Wausau  WI 
:: Remarks