Die Maus e.V. Staatarchiv Bremen

Bremen Passenger Lists

A Project with the Bremen Chamber of Commerce and the Bremen Staatsarchiv
Handelskammer Bremen

Auswanderung > Passengerlists

Deutsch Deutsch
:: Database
 
Family name

help for search
exact match
case sensitive
Soundex
Shipnames
Days of departures
Destination harbours
Home towns
Group photos
 
:: Explanations
 
 
:: Statistics
 
 
:: More databases
 
 
:: Collaboration
 


This list consists of 5 sheets with 149 passengers!


Schiff:

      
Datum der Abfahrt:

20 Februar 1926
      
Archiv Ident.Nr.:

AIII15-20.02.1926_N
Kapitšn:        Abfahrtshafen:Bremen
Unternehmer:Nordd. Lloyd, Bremen        Ankunftshafen:Buenos Aires, Argentinien
Blatt 5
Trav.ClassNo.Family NameFirst name(s)SexAgeFam.StatusPlace of residenceNationalityState or provinceProfessionDestinationUS-StateRemarks
3. Klasse  44  Kostic  Braneslav  m  23  led  Vrsac  Jugoslawien    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  45  Ferdinandi  Stefan  m  46  verh  Vel.Beckerek  Jugoslawien    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  46  Badmanic  Mato  m  34  verh  Katoriba  Jugoslawien    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  47  Margjetko  Pawas  m  43  verh  Katoriba  Jugoslawien    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  48  Treyko  Andro  m  34  verh  Katoriba  Jugoslawien    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  49  Orro  Petar  m  49  led  Belgrad  Russland    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  50  Semenow  Eugen  m  33  led  Novi Sad  Russland    Ingenieur  Buenos Aires   
3. Klasse  51  Kacas  Salomon  m  36  verh  Utiany  Litauen    Schneidergeselle  Buenos Aires   
3. Klasse  52  Becker  Israel  m  43  verh  Utiany  Litauen    Kaufmann  Buenos Aires   
3. Klasse  53  Weinstein  Mates  m  40  verh  Utiany  Litauen    Kaufmann  Buenos Aires   
3. Klasse  54  Simkus  Jonas  m  27  led  Wisvenas  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  55  Dargelis  Petras  m  25  verh  Sadeilu  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  56  Grigas  Petras  m  20  led  Panoteri  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  57  Kripaitis  Antanas  m  29  led  Walaku  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  58  Macinskas  Povilas  m  29  verh  Aukstolas  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  59  Markuvas  Adolfas  m  28  led  Varzas  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  60  Rozinkovicius  Jeik Jossel  m  33  verh  Anikstiai  Litauen    Schneidergeselle  Buenos Aires   
3. Klasse  61  Natas  Simenas  m  20  led  Utiany  Litauen    Schlachtergeselle  Buenos Aires   
3. Klasse  62  Klimiene  Olimpyala  w  31  verh  Utmergie  Litauen    Hausfrau Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  63  Klimiene  Alwa  w  4    Utmergie  Litauen      Buenos Aires   
3. Klasse  64  Rimsiene  Elena  w  29  verh  Utmergie  Litauen    Hausfrau Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  65  Rimsiene  Jonas  m  3    Utmergie  Litauen      Buenos Aires   
3. Klasse  66  Daukas  Napoleonas  m  41  verh  Simoviu  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  67  Liutkevicius  Jurgis  m  25  led  Asmoniski  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  68  Asmanas  Jurzas  m  25  led  Asmoniski  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  69  Suicleras  Smuelis  m  36  verh  Dusaty  Litauen    Tischlergeselle  Buenos Aires   
3. Klasse  70  Ulfkemenas  Szmul  m  43  verh  Wizuny  Litauen    Landw.Tagel.  Buenos Aires   
3. Klasse  71  Markelis  Elijasas  m  53  verh  Utiany  Litauen    Schmiedegeselle  Buenos Aires   
3. Klasse  72  Chmelenskaite  Malvina  w  27  led  Ukmergie  Litauen    Schneiderin  Buenos Aires   
:: Remarks